Niski poziom testosteronu? Sprawdź, jak go rozpoznać i leczyć

mężczyzna w łóżku martwi się niskim poziomem testosteronu

Masz za mało testosteronu? Jakie objawy o tym świadczą? Czy da się to wyleczyć? Dlaczego spotkało to akurat Ciebie? Dowiedz się z naszego artykułu!  

Jeżeli zauważyłeś u siebie spadek libido i problemy z erekcją, przyczyną może być obniżony poziom testosteronu. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji i wróć do pełni sprawności seksualnej. 

Jak niedobór testosteronu wpływa na Twoje życie? 

Niski poziom testosteronu oddziałuje negatywnie na samopoczucie. Dlaczego? Ponieważ hormon ten odgrywa istotną rolę w regulacji funkcji seksualnych, ale nie tylko. Ma wpływ także m.in. na kondycję fizyczną i psychiczną, a jego brak powoduje wiele problemów zdrowotnych. Nie bagatelizuj ich i jeśli podejrzewasz u siebie obniżony poziom tego hormonu, sprawdź to. Udaj się do specjalisty. Niedobór testosteronu to dolegliwość, którą stosunkowo łatwo możesz wyleczyć, musisz tylko podjąć odpowiednie działania. Oczywiście konieczna jest prawidłowa diagnoza. 

Jakie są objawy niskiego testosteronu? 

Jeżeli, zastanawiasz się, czy masz niski poziom testosteronu, sprawdź, czy masz poniższe symptomy

  • zmniejszone libido – mniejsze zainteresowanie bliskością i seksem; 
  • problemy z erekcją – testosteron odgrywa kluczową rolę w zdolności osiągania i utrzymania wzwodu; 
  • zmęczenie, brak energii – uczucie przewlekłego zmęczenia i ogólne osłabienie; 
  • obniżenie masy mięśniowej testosteron wpływa na regenerację mięśni; 
  • rozdrażnienie – niedobór hormonu wpływa negatywnie na nastrój
  • zaburzenia snu – trudności w zasypianiu, niespokojny sen, częste pobudki. 

mężczyzna na łóżku martwi się niskim poziomem testosteronu

Poznaj najczęstsze przyczyny niskiego poziomu testosteronu 

Niedobór testosteronu wynika z wielu powodów. Poniżej kilka czynników, które szczególnie istotnie wpływają na poziom tego hormonu: 

  • wiek z czasem u mężczyzn poziom testosteronu naturalnie maleje, zwykle jest to proces stopniowy i zaczyna się po 30. roku życia, U niektórych mężczyzn spadek ten może być znaczący; 
  • zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy, nadnerczy lub zaburzenia przysadki mózgowej mogą zakłócać produkcję testosteronu
  • uszkodzenie jąder w wyniku chorób, urazów lub radioterapii także może być przyczyną niedoboru testosteronu; 
  • leki – np. sterydy anaboliczne, lekarstwa stosowane w chemioterapii lub obniżające ciśnienie krwi;
  • otyłość – zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej i mała testosteronu często są powiązane, tłuszcz może przekształcać testosteron w estrogen, co w rezultacie prowadzi do niedoborów testosteronu
  • niezdrowy styl życia – brak aktywności fizycznej, wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, przewlekły stres, nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów. 

Brak testosteronu a hipogonadyzm. Czym się różnią? 

Niski poziom testosteronu może doprowadzić do zespołu niedoboru testosteronu. Jedną z jego najczęstszych przyczyn jest hipogonadyzm. Kiedy mamy z nim do czynienia? Gdy jądra nie funkcjonują prawidłowo i wytwarzają niedostateczną ilość hormonów. Przyczyny hipogonadyzmu mogą być wrodzone lub nabyte. Schorzenie to często jest powiązane z niepłodnością. Jego objawy są najczęściej takie same jak w przypadku zbyt małej ilości testosteronu. Oczywiście konieczna w tym przypadku jest porada specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie. 

Jak leczyć niski poziom testosteronu? 

Zastanawiasz się, jak uzupełnić niedobór testosteronu? Konsultacja z lekarzem jest niezbędna. W Polsce wszystkie leki, które zwiększają jego poziom, są dostępne na receptę. Jaki lekarz może Ci je przepisać? Konieczna będzie konsultacja z urologiem, andrologiem bądź endokrynologiem. 

Alternatywą dla lekarstw są tzw. boostery testosteronu, których zadaniem jest pomoc organizmowi i wspomaganie syntezy hormonu. Tego rodzaju suplementy diety dostępne bez recepty. Zawierają naturalne składniki, mają różnorodne działanie, zależnie od zawartych w nich substancji, jednak zawsze jeden cel – zwiększenie poziomu testosteronu. 

Syntetyczny testosteron ratunkiem wielu mężczyzn

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów leczenia niskiego poziomu testosteronu jest podawanie syntetycznego testosteronu w postaci żeli, plastrów, zastrzyków lub tabletek. Ważnym elementem leczenia jest również zmiana stylu życia. Suplementacja tego składnika musi iść w parze z wyrobieniem w sobie nawyków, które nie pozbawiają Cię tego hormonu. Jeżeli miałeś kiedykolwiek problemy z poziomem testosteronu, monitoruj regularnie jego poziom. Wczesna diagnoza pomoże w szybszym odzyskaniu witalności. 

Może zainteresuje Cię także: Problemy ze wzwodem? Poznaj 8 najczęściej popełnianych błędów

Źródła:

  • https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/zespol-niedoboru-testosteronu-cichy-problem-dojrzalych-mezczyzn/
  • http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1394
  • https://enel.pl/enelzdrowie/zdrowie/niedobor-testosteronu-u-mezczyzn-jak-sobie-z-nim-radzic